Smluvní odměna je nejfrekventovanější způsob sjednávání odměny mezi klientem a advokátem. Smluvní odměna za poskytování právních služeb je narozdíl od odměny mimosmluvní určována individuálně na základě vzájemné dohody, a to v závislosti na právní a časové náročnosti příslušné právní služby. V obvyklých případech činí odměna 1.500,- až 2.000,- Kč za hodinu právní služby. Výše odměny je však s klientem vždy dohodnuta před poskytnutím právních služeb.
Smluvní odměna může být stanovena různými metodami a to například jako odměna časová (hodinová), pevná či pohyblivá, úkonová, paušální nebo odměna podílová.
Za předpokladu, že mezi klientem a advokátem není dohodnuta odměna smluvní, lze použít mimosmluvní odměnu, která je pevně stanovena vyhláškou Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb., o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (advokátní tarif) ve znění pozdějších předpisů.
K odměně za právní služby je účtována příslušná sazba daně z přidané hodnoty (DPH). Vedle odměny jsou klientovi účtovány hotové výdaje spojené s poskytovanou právní službou (např. cestovní náhrady, soudní a správní poplatky, náhrady za promeškaný čas, náklady na překlady a znalecké posudky, apod.).
Při určování výše odměny advokát dbá na to, aby kromě časové a obsahové náročnosti věci odpovídala odměna i finančním možnostem klienta. Před převzetím věci je klient vždy informován o předpokládaném rozsahu práce a o celkových nákladech, které bude nutné ze strany klienta vynaložit na vyřešení věci. Obdobně v průběhu poskytování právní služby je klientovi předkládán seznam prací a úkonů provedených v rámci právní služby a až poté je právní služba advokátem účtována. Klient má vždy možnost vybrat si tu sazbu, která je pro něj výhodnější, eventuelně po dohodě změnit již vybraný způsob účtování právních služeb.